مقایسه لیست

سد نمرود

سد نمرود از انواع سدهای مخزنیِ در حال ساخت در نزدیکی شهرستان فیروزکوه در استان تهران قرار دارد. این سد از سال ١٣٨٤ با اهداف عمرانی شروع به ساخت شد. سد نمرود نوعی سد مخزنی از نوع چندمنظوره بوده و برای ساخت آن اهداف مختلفی در نظر گرفته شده است. این سد همانند سد لفور از جمله پدیده‌های مصنوعی است که به شیوایی و زیبایی با طبیعت اطراف خویش عجین شده است. با دیدن طبیعت و اکوسیستم اطراف سد و دریاچه مصنوعی نمرود درمیابید که این پدیده جای خویش را در طبیعت بازکرده و جزئی از آن شده است.

این سد برای استفاده کشاورزان در آبیاری مزارع و شالیزارها، تأمین آب شرب لوله‌کشی مردم ناحیه، تهیه آب مصرفی کارگاه‌ها و صنایع آن ناحیه اقدام به ساخت شده است. در کنار این موارد عمرانی که از جمله بهترین آنها مهارکردن سیلاب حبله‌رود بود، به‌منظور ایجاد فضایی تفریحی برای عموم مردم و گردشگران بود. برای آشنایی بیشتر با سدهای ایران نیز می‌توانید به بخش آن مراجعه فرمایید. برای مشاهده اینجا را لمس (کلیک) نمایید.

موقعیت جغرافیایی سد نمرود

موقعیت جغرافیایی این سد در ارتفاع ٢٠٢٠ متری از سطح دریا بوده و با جهت جنوب غربی شهرستان فیروزکوه، دارای هفده کیلومتر فاصله می‌باشد. فاصله تقریبی این سد با روستای سله بن در حاشیه حبله‌رود حدود دو کیلومتر است. این سد قرار است سالیانه آب موردنیاز کشاورزی دشت گرمسار و چزگین همچنین آب‌لوله‌کشی شهر گرمسار را تأمین نموده و نیازهای آبی بخش صنعت شهرستان فیروزکوه را نیز برآورده نماید. علاوه بر کاربری‌های مهم گفته شده، قرار است مهار سیلاب در حوزه آبریزی رودخانه حبله‌رود را نیز انجام دهد.

رود حبله رود

رودخانه پرآب حبله‌رود در نواحی سد نمرود، از اهمیت خاصی برخوردار است. سرشاخه‌های این رود، رودهای گور سفید و نمرود، همچنین رودهای دلی­چای، واشی یا ساواشی، هویر و قزقان­چای می‌باشند. ترکیب این رودها باعث پرآبی حبله‌رود شده است. جاذبه‌های توریستی دریاچه پشت سد و نواحی ییلاقی اطراف سد، فضای طبیعی و مناظر زیبایی را برای گردشگران دوستدار سفرهای هیجانی و عاشقان طبیعت فراهم کرده است.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با سد نمرود فیروزکوه، مواردی ازجمله تاریخچه ساخت سد و آب‌وهوای نواحی شرح داده می‌شود. سپس به توضیحی در مورد جاذبه‌های توریستی این ناحیه از جمله جاذبه‌های طبیعی، جاذبه‌های فرهنگی و جاهای دیدنی در نزدیکی سد نمرود فیروزکوه می‌پردازیم. پس از آن مسیرهای دسترسی به سد مخزنی نمرود و آدرس رسیدن به آن، همچنین امکانات اقامتی ناحیه معرفی می‌شود.

تاریخچه ساخت سد نمرود چیست؟

بررسی و مطالعات ساخت این سد از سال ۱۳۴۰ شروع شده است. در طراحی ابتدایی، بلندی آن ۱۲۰ متر در نظر گرفته شده بود ولی به‌خاطر مشکلات سختی زمین و دیواره‌های صخره‌های کوه‌های اطراف بلندی آن به ۸۲ متر کاهش پیدا کرد.
بنا نمودن سد نمرود از سال ۱۳۸۴ آغاز شد و اینک به گفته تیم ساخت‌وساز سد، بیش از ۸۳ درصد تکمیل شده است. در آخرین مصاحبه با تنها مجری پروژه سد و دریاچه نمرود فیروزکوه در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ درباره مراحل روند اجرای پروژه گفته شد که ظرفیت مخزن این سد ۱۳۷ میلیون مترمکعب برآورد شده است. ۸۳ درصد عملیات پروژه اجرایی شده و برای تکمیل ۳ هزار و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز دارد.

سرگذشت سد

به‌خاطر کم شدن بلندی سد، محدوده اطراف آن نیز کم شده و فقط زمین‌هایی که در نواحی روستای سهل بن واقع شده‌اند، جهت بهره‌برداری پروژه سد مخزنی نمرود، به زیر آب فرو خواهند رفت. جهت انتقال روستای سله بن به محل جدیدتر که در ناحیه‌ای نزدیک‌تر به روستای کنونی می­باشد، لازم است موافقت اهالی روستا توسط مسئولین منطقه جلب گردد.

آب و هوای نواحی سد نمرود فیروزکوه چگونه است؟

شهرستان فیروزکوه و مناطق اطراف سد و دریاچه نمرود از نظر شرایط آب‌وهوایی، دارای آب‌وهوای تقریباً مرطوب تا کوهستانی می‌باشد. زمستان‌های این شهرستان، طولانی و خیلی سرد است. تابستان‌های این ناحیه، معتدل و خنک است.
طبق گزارش ۵ ساله ایستگاه هواشناسی در فواصل سال­های ۷۲ تا ۷۷، متوسط دمای سالانه شهرستان فیروزکوه حدود ۷/۹ درجه سانتیگراد بوده است. متوسط دمای ماهانه کمینه ۵- درجه و بیشینه ۵/۲۲+ درجه سانتیگراد اندازه‌گیری شده است. متوسط رطوبت سالانه این ناحیه ۳۷% بوده که بیشینه ۷۴% و بیشینه ۵۴% گزارش شده است. میانگین بارندگی سالانه برابر با ۳۶۴ میلی‌متر و تعداد روزهای سال که یخ‌بندان بوده است، صد و شصت و پنج‌روز می‌باشد.

در بخش زیر پیش‌بینی وضع آب‌وهوایی منطقه فیروزکوه در پنج‌روز آینده آورده شده است.

جاذبه­های طبیعی سد خاکی نمرود کدام‌اند؟

نواحی اطراف سد نمرود در حوزه شهرستان فیروزکوه به‌خاطر شرایط توپوگرافی خاص خود که شامل ترکیبی از خصوصیات فیزیکی طبیعی و ساخت دست بشر منطقه می‌باشد. این منطقه از دیرباز یکی از نواحی زیستی با اهمیت حیات‌وحش ایران و نواحی شکارگاهی استان تهران قلمداد می‌شود. انواع حیوانات وحشی، مناظر و دیدگاه‌های طبیعی، چراگاه‌های سبز و چمنزارهای گسترده از جاذبه­های توریستی طبیعی منطقه می‌باشد.

پوشش گیاهی سد و دریاچه نمرود

منطقه شکار ممنوعه کاوه‌ده با مساحت بیش از ۱۷۴ هزار هکتار، دارای پوشش گیاهی گوناگونی می‌باشد. از گونه‌های متنوع گیاهی جنگلی شهرستان فیروزکوه مواردی از قبیل ارس، بنه، بادام کوهی و زرشک را نام برد. در این نواحی همچنین گونه‌های مرتعی از جمله درمنه، انواع گون و گیاهان داروئی و صنعتی نیز به‌وفور یافت می‌شود. همین طبیعت و زیبایی که درآن به وجود آمده سبب شده تا مأمنی برای حیات‌وحش و حیوان‌های ایران شود.

حیوانات و پوشش جانوری سد و دریاچه نمرود

پوشش گیاهی متنوع طبیعت اطراف سد سبب شده که گونه‌های حیوانی بسیاری در این منطقه زندگی کنند. ترکیب این حیوانات به شکل ماهرانه‌ای چیده شده و نسبت منطقی از گوشت‌خوار و گیاه‌خوار را در خود جای‌داده است. در دل این طبیعت حیواناتی از قبیل قوچ و میش، کل و بز، آهو، گراز و پلنگ در آنجا سکنی گزینند. همچنین در گردش‌های خود انواع پرندگان و گونه‌های مختلف خزندگان را خواهید دید.

اقوام ساکن نواحی سد نمرود

ساکنین بومی فیروزکوه و نواحی سد نمرود، از نژاد و قبایل شاخه‌های شانزده­گانه نژاد آریایی بوده­اند. همچنین نیاکان برخی از سکنه فیروزکوه، به اقوامی از ترکان پازوکی نواحی ارومیه که در زمان سلطنت صفوی به این ناحیه تبعید شده‌اند، می‌رسد. افرادی نیز از ایلات فارس و اقوام کرد از سال‌ها پیش در این شهرستان، مسکن گرفته‌اند.
گروهی از ایلات و طایفه­هایی در فصول بهار و تابستان به‌صورت ییلاقی به این ناحیه کوچ می‌کنند. تنوع قومیتی در این ناحیه باعث اختلاط فرهنگی میان مردم بومی شده و روابط دوستانه‌ای را بین ایشان فراهم کرده است. زبان رایج در این ناحیه زبان فارسی و گویش زبان مازندرانی است.

جاهای دیدنی در نزدیکی سد نمرود فیروزکوه

فیروزکوه دارای نواحی دیدنی زیبا، جذاب و پربازدید کننده است. از جمله این مکان‌ها به مواردی مانند تنگه واشی یا تنگه ساواشی در فاصله پانزده کیلومتری شمال غربی می‌توان اشاره کرد. چشمه آب‌معدنی خمده، چشمه دریابم از چشمه‌های آب طبیعی این ناحیه می‌باشند. روستای لزوم و تنگه میشینه مرگ از دیگر دیدنی­‌های این ناحیه هستند. دریاچه سد لزور و دریاچه سد نمرود از جمله دریاچه‌های مصنوعی ناحیه فیروزکوه هستند، که مشتاقان زیادی را به سوی خود می‌­کشند.

روستای سلهبن

روستای سله­بن که در فاصله ۲ کیلومتری با سد نمرود قرار دارد، از توابع بخش ارجمند محسوب می­‌شود که قرار است با راه اندازی سد جابجا گردد. این روستا با جمعیت حدود ۶۰۰ نفر، دارای ساکنین دائمی و همچنین جمعیت غیر دائم و یا فصلی روستا می­باشد. گروه اخیر افرادی هستند که در فصول بهار و تابستان در این روستا ساکن بوده و در فصول سرد به نواحی شهری مهاجرت می­نمایند.
گردشگرانی که برای بازدید سد نمرود به این ناحیه می­آیند، خواهند توانست مقداری از وقت خود را برای بازدید نواحی فوق بگذارند و ساعت­‌هایی را در آرامشی دور از هیاهوی شهری، در زیبایی­های این ناحیه سپری نمایند.

مسیرهای دسترسي به سد مخزنی نمرود

سد نمرود بر روی رودخانه حبله­‌رود در فاصله صدوچهل کیلومتری شرق تهران در حال مراحل پایانی ساخت است. این سد با حاشیه جنوب غربی شهرستان کوهستانی فیروزکوه، دارای هفده کیلومتر فاصله است و در دو کیلومتری جنوبی روستای سله­بن قرار دارد.
گردشگران نواحی جنوب و غرب ایران، از سمت جاده تهران به فیروزکوه می‌­توانند به سد نمرود دسترسی داشته باشند. جهت این سفر گردشگری از نواحی شمالی ایران، از طریق جاده قائم شهر به فیروزکوه به نام جاده فیروزکوه می­‌توان خود را به حوالی سد نمرود رسانید.
مسافران نواحی شرقی ایران، از طریق جاده سمنان به فیروزکوه می‌­توانند برای بازدید از سد نمرود اقدام کنند. امکان بازدید از جاذبه‌های دیدنی این سد در ساعت‌­های مناسب روز برای همه گردشگران فراهم است.

آدرس رسیدن به سد نمرود چگونه است؟

جهت سفر به نواحی سد نمرود در حاشیه شهرستان فیروزکوه، اگر سفر خود را از تهران آغاز نمایید، لازم  است در جهت غرب حرکت خود را شروع کنید. طی این مسیر بدون توقف حدود ۲ ساعت طول می‌­کشد. در این مسیر لازم است از پارک جنگلی سرخه حصار و پارک ملی خوجیر گذر کنید. سپس به ترتیب شهرک‌­های پردیس، مهرآباد، چناران، رودافشان، حمده و هرانده را پشت سر بگذارید.
در فاصله پنج کیلومتری مانده به فیروزکوه به جاده ارجمند برسید. در این مسیر حدود صدوبیست کیلومتر در جهت شرق حرکت کنید تا به سله­بن برسید. برای رسیدن به سد نمرود فقط دو کیلومتر با این روستا فاصله دارید.

امكانات اقامتي ناحیه سد نمرود

در روستای امیریه فیروزکوه، یک اقامتگاه بومگردی در نزدیکی شهر دماوند وجود دارد. این اقامتگاه دارای سوییت خصوصی، اقامت خوابگاهی و اتاق­های ۴ تخته می­باشد. همچنین در این بومگردی برای استراحت و گردهمایی میهمانان، در حیاط اقامتگاه، تسهیلاتی فراهم شده است.
گردشگران علاقمند به بازدید سد نمردود امکان اجاره ویلا و اجاره سوئیت در فیروزکوه و یا اقامت در شهر ييلاقي ارجمند را نیز دارند. هتلی در جاده فیروزکوه در نزدیکی ورودی این شهرستان، نیز پذیرای گردشگران این ناحیه می‌باشد.

آب و هوای منطقه فیروزکوه و نمرود

اگر به دنبال لذتی بیشتر از طبیعت‌گردی و سفر در ایران هستید، باید قبل از سفر و حرکت نکات مهمی را چک و بررسی بفرمایید. یکی از مهم‌ترین نکات آب‌وهوا و شرایط جوی مقصد است. در این بخش آب‌وهوا و شرایط جوی و دمایی منطقه فیروزکوه آورده شده است. شما با مراجعه به این بخش می‌توانید از شرایط دمایی و آب‌وهوایی این منطقه آگاه شوید.

پست های مرتبط

دسترسی های فیروزکوه

منطقه گردشگری سد نمرود (روستای سله بن) در ۱۲۲ کیلومتری...

ادامه مطلب

فیروزکوه

شهرستان فیروزکوه در منتهی‌الیه شمال شرقی استان تهران...

ادامه مطلب